0
AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ ŠKOLSKÚ AKTOVKU?
13. 06. 2017

Nástup do školy je pre každého malého školáka veľkou udalosťou, a ak máte doma jedného i vy, je pre vás výber aktovky a ďalších školských pomôcok témou číslo jeden. Ako správne vybrať? Ako sa zorientovať v širokej ponuke na trhu? Ktoré kritériá sú pri výbere zásadné? Pre svoje dieťa chceme len to najlepšie, berieme do úvahy, aby sa školákovi aktovka páčila, ale predovšetkým aby spĺňala všetky predpoklady a normy na každodenné používanie zo zdravotného hľadiska. Okrem farby a motívu na aktovke či batohu musíme vyberať aj podľa hmotnosti, ergonómie, nastaviteľnosti popruhov, aby nemohlo dôjsť k nesprávnemu vývoju detskej chrbtice, ktorý by mohol vyústiť do bolesti chrbta, hlavy, únavy alebo závažnejších problémov. Výber aktovky by sa nemal podceňovať, pretože ju bude váš školák nosiť päť dní v týždni. Máme pre vás pár rád a tipov, ako pri výbere postupovať.

Školská aktovka alebo školský batoh?
Či zvoliť aktovku, alebo batoh je individuálna otázka, pri ktorej hrajú rolu aktuálne trendy alebo vkus rodičov. Prváčikom je možné odporúčať skôr školskú aktovku. Jedným z dôvodov je prehľadnosť vnútorného členenia a pevné dno, vďaka ktorému aktovka sama stojí na zemi a uľahčuje prístup ku všetkým školským pomôckam. Aktovky sú vybavené pevnou prednou časťou uzatvárateľnou na pracku, ktorú je možné jednoducho otvoriť. Školská aktovka je vhodná pre prvú alebo druhú triedu základných škôl, školský batoh je možné zvoliť pre žiakov tretieho alebo štvrtého ročníka.

Ako na to? Čo je pri výbere dôležité?

1.    Hmotnosť
Celková hmotnosť aktovky alebo batoha má významný vplyv na správny rast a formovanie tela dieťaťa. Neprimeraná a opakovaná záťaž môže viesť k závažným zdravotným problémom. Pri výbere aktovky dbajte teda na jej hmotnosť, ktorá by mala byť bez školských pomôcok podľa platných noriem do 1 200 g. Čím ľahšiu aktovku/batoh vyberiete, tým lepšie pre vaše dieťa. Prečo je i tento údaj dôležitý? Podľa odborníkov by nemalo dieťa nosiť na chrbte väčšiu záťaž, než je 10 % jeho hmotnosti. Čím ťažšiu aktovku kúpite, tým menej priestoru zostane na hmotnosť školských pomôcok. Preto je dôležité aj deti viesť k tomu, aby si do školy nebalili zbytočné veci.

2.    Ergonomicky tvarovaný chrbát
Medzi najdôležitejšie vlastnosti, na ktoré by sme sa mali pri výbere novej aktovky/batoha zamerať, je správne vystužený, ergonomicky tvarovaný chrbát. Ak je aktovka správne anatomicky tvarovaná, bude dieťaťu dobre sedieť a nebude mať negatívny vplyv na správne držanie tela. Ďalšou výhodou je celkový chrbtový systém, čo umožňuje nastaviť aktovku podľa telesnej stavby dieťaťa. Aktovka tak môže s dieťaťom rásť a podľa potreby je ju možné veľmi jednoducho upraviť. Všetky tieto vlastnosti zvyšujú komfort z nosenia aktovky a zabraňujú nadmernému zaťažovaniu detskej chrbtice.

3.    Dostatočne široké nastaviteľné popruhy
Už sme spomenuli hmotnosť aktovky, ergonomicky tvarovaný chrbát a chrbtový systém. Ďalším veľmi dôležitým prvkom pri výbere vhodnej aktovky sú dostatočne široké nastaviteľné popruhy, ktoré zaisťujú správne nosenie a optimálne rozloženie nákladu na celú plochu chrbta. Práve nesprávne nastavená dĺžka popruhov často vedie k nesprávnemu držaniu tela. Na nastavení popruhov si dajte záležať. Nemali by byť pritiahnuté príliš, na druhej strane by počas chôdze dieťaťa nemalo dochádzať k posunom batoha zboka nabok. Ramenné popruhy by mali mať šírku minimálne 4 cm, mali by byť dostatočne čalúnené a priedušné, aby nedochádzalo k tvorbe otlakov, škrteniu alebo k iným nepríjemným pocitom. Celkovú stabilitu aktovky zlepšíte použitím hrudných popruhov. Popruhy by mali byť ľahko nastaviteľné, aby ich bolo možné podľa potreby upraviť.

4.    Kvalitná ľahká konštrukcia
Aktovka každého školáka musí vydržať každodenné nosenie, prenášanie a nápor učebníc. Kvalitná ľahká konštrukcia, vystužené telo a pevné dno držia jej stabilný tvar. Dieťa môže položiť aktovku na zem a pritom nedôjde k deformácii jej tvaru. Školák tak môže bez problémov manipulovať so školskými pomôckami umiestnenými v taške.

5.    Reflexné ochranné prvky a výrazné farby
Nemenej dôležitou súčasťou každej školskej aktovky alebo batoha je dostatok reflexných prvkov, ktoré zaisťujú bezpečnosť a dobrú viditeľnosť dieťaťa počas zlého počasia, v šere alebo tme. Tiež sa odporúča, aby mala aktovka na svojom povrchu svietivé alebo signálne farby.

6.    Šikovná organizácia batoha
Čo si predstaviť pod pojmom šikovná organizácia batoha? Niektoré školské batohy sú navrhnuté tak, aby bolo možné predovšetkým ťažšie predmety, ako sú knihy a zošity, vložiť do vrecka, ktoré je umiestnené čo najbližšie k chrbtu. Takto bude hmotnosť kníh prenášaná na telo, a chrbtu sa tým poznateľne uľaví.

Ďalšie vychytávky, ktoré je potrebné pri výbere zohľadniť
1.    Nepremokavý materiál
To, z akého materiálu je aktovka vyrobená, je dôležité hlavne pre ochranu obsahu aktovky. Povrchový materiál by mal zabrániť prepusteniu snehu alebo dažďa, aby nedošlo k poškodeniu učebníc a zošitov. Nemenej dôležité je to aj z dôvodu údržby. Každá mamička určite ocení materiál, ktorý bude ľahko umývateľný.

2.    Pevné ucho na prenášanie
V priebehu celého dňa deti aktovku alebo batoh premiestňujú z jedného miesta na iné, preto je dôležité, aby mala školská taška dostatočne široké a pevné ucho s ohľadom na veľkosť detskej ruky.

3.    Jednoduché otváranie
Obsluha školskej tašky by mala byť jednoduchá. Dieťa musí byť schopné tašku rýchlo a jednoducho otvoriť a nemalo by mu to robiť žiadne problémy. Predovšetkým pre prváčikov je vhodná školská aktovka, ktorá je vybavená pevnou prednou časťou na pracku, tá sa dá otvoriť veľmi ľahko. Starším žiakom neprekáža ani zips. Pred nákupom je vhodné nechať dieťa otváranie vyskúšať.

4.    Vrecká, priehradky, všetko uložené prehľadne
Každá školská pomôcka by mala mať v školskej taške svoje miesto – jednak kvôli správnemu rozloženiu záťaže a jednak kvôli prehľadnosti a rýchlemu nájdeniu počas prípravy na hodinu. Každý školák ocení rôzne priehradky a vrecká, napríklad bočné vrecko na fľašu, uzatvárateľné vrecká na drobnosti alebo predné vrecko na peračník. Nezabúdajte, že najťažšie učebnice je potrebné umiestňovať čo najbližšie chrbtu, aby sa hmotnosť kníh rovnomerne rozložila na telo dieťaťa.

5.    Praktické doplnky
S nákupom aktovky zaobstarávame dieťaťu i ďalšie potrebné školské pomôcky, ktoré je možné kúpiť v tom istom motíve, a žiačik tak získa ucelený atraktívny set. Jednou z hlavných školských pomôcok je peračník alebo staršími žiakmi obľúbená etue. V ponuke sú ďalej obľúbené textilné vrecká na prezuvky z pevného a umývateľného materiálu. Uzatvárajú sa pomocou pevných šnúrok, ktoré zároveň umožňujú nosenie na chrbte. Zmestia sa do nich nielen topánky, ale napríklad i pomôcky na výtvarnú výchovu alebo šport.
Hlavne, aby dobre sedela! Školská aktovka by mala dieťaťu dobre sedieť predovšetkým v oblasti chrbta a kopírovať jeho chrbticu, nemala by byť širšia, než je šírka pliec, a po nastavení ramenných popruhov by spodná časť aktovky nemala presahovať vrchol krížovej kosti. Deti rastú veľmi rýchlo, preto je potrebné dĺžku popruhov pravidelne kontrolovať.

Naša nová značka Baagl ponúka široký výber školských aktoviek a školských batohov.