0
5 OTÁZOK PRE ADOLFA ZIKU
28. 03. 2018

Miloš Forman, Jaromír Jágr, Aňa Geislerová, Václav Havel, Alena Šeredová, … tieto a mnoho ďalších osobností z oblasti kultúrneho a spoločenského života nájdete v novej knihe Adolfa Ziku. Tento významný fotograf a filmový dokumentarista venoval knihu portrétnej fotografii a zachytil ako české, tak aj zahraničné osobnosti, ktoré ho zaujali na jeho cestách. Autor tak vytvoril výnimočnú knihu. Tešili sme sa na odpovede na našich päť otázok.

1. V čom, podľa vás, tkvie charizma? Vznikol tento projekt už so zámerom spraviť knihu? Ako dlho kniha vznikala?
Čo to je charizma, sa čitateľ dozvie hneď po otvorení knihy, nebudem teda prezrádzať, ale môžem prezradiť, že od samého začiatku som chcel spraviť knihu portrétov. Takže projekt i názov vznikli naozaj súčasne.

2. Predchádzala vzniku všetkých portrétov do publikácie Charisma rozsiahla príprava, alebo sú niektoré z nich dielom improvizácie?
V podstate, na začiatku šlo o dielo náhody a umenie byť v správny čas na správnom mieste, až omnoho neskôr som na projekte začal pracovať systematicky. To sa vo finále ukázalo byť zásadným, pretože čím väčšia hviezda, tým väčšia bariéra pred ňou vo forme jej manažérov a ochrancov. Nakoniec sme si ale našli svoj systém a ľady sa začali boriť.

3. Kniha je plná fotografií známych osobností z oblasti športovej alebo spoločenskej. Je nejaká osobnosť, ktorá vášmu objektívu zatiaľ uniká? Prečo vás zaujala?
Je ich viac. V knihe mal byť Marilyn Manson, ale mal žalúdočné potiaže, a tak to padlo, rovnako ako Gary Oldman, ktorého zas na poslednú chvíľu zaprel jeho manažér aj napriek tomu, že slávny herec sám súhlasil s fotením. Veľmi by som si želal ešte spraviť portrét dalajlámu.

4. Ktorý portrét si ceníte najviac?
Portrét svojej ženy!

5. Dočítala som sa, že vyfotiť Jana Saudka vám trvalo osem rokov, prečo tak dlho?
To je jednoduché, Jan Saudek totiž nikdy so žiadnym mužom nechce byť sám, ak tam nie sú ďalšie tri ľahké ženy alebo iná spoločnosť. No a ja som čakal osem rokov na to, kým s ním budem celý večer sám. Nakoniec sa to ale podarilo a bábika na jeho kolenách je veľmi symbolická.