0
VÍŤAZÍ TEN, KTO SA NEBOJÍ BYŤ VÝNIMOČNÝ!
13. 12. 2018

Svoje by o tom mohli rozprávať hrdinovia knihy Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční, ktorú tento rok v lete vydalo nakladateľstvo PRESCO GROUP, a. s. Knižka sa u nás okamžite stala bestsellerom, rovnako ako na mnohých zahraničných trhoch. Jej úspech bol teraz korunovaný ocenením v prestížnej súťaži Specsavers National Book Awards, kde titul vyhral prvú cenu v kategórii Detská kniha roka 2018. Autor Ben Brooks sa tak zaradil k takým legendám, ako sú J. K. Rowlingová so svojím Harrym Potterom alebo David Williams s populárnou sériou humorných príbehov.

Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční, už boli preložené do 21 jazykov a ich popularita stále stúpa. Je potrebné povedať, že zaslúžene – popri zaujímavom obsahu má kniha aj dobre zvolený formát a grafiku – čo dvojstrana, to jeden stručný medailón zaujímavej osobnosti a celostránková ilustrácia. Atraktívne poňatie portrétov výtvarníka Quintona Wintera zároveň cieli presne do vkusu dnešných mladých čitateľov. Titul obsahuje celkovo stovku medailónikov chlapcov a mužov z doby minulej aj súčasnej, postáv známych i menej známych, pôsobiacich v najrôznejších oboroch ľudskej činnosti. Nech už ide o príbeh svetoznámej celebrity, alebo malého chlapca zo skromných pomerov, všetky do posledného sú nesmierne inšpirujúce. Ukazujú totiž, že človek nemusí byť priamo superhrdinom, aby dokázal byť vzorom pre ostatných a spraviť svet lepším!

„Cieľom knihy nie je ani tak vzdelávať, ako skôr inšpirovať a ukázať, že ani tí, o ktorých sa učia v školách, to nemali jednoduché a museli s niečím bojovať. (…) Viac ako popisy ‚slávnych‘ ma zaujalo rozprávanie o zdanlivo obyčajných malých aj veľkých chlapcoch, ktorí niečo dokázali. (…) Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční, som zhltla s veľkým záujmom. Išlo o naozaj zaujímavé čítanie a priala by som dnešnej generácii chlapcov, aby v tých riadkoch našli inšpiráciu a zamysleli sa nad nimi,“ píše o knihe vo svojom článku Inšpirujte svoje deti pomocou príbehov výnimočných osobností na webe Kultura21.cz redaktorka Jana Langerová.

Specsavers National Book Awards je literárna cena za najlepšiu a najpredávanejšiu britskú knihu roka, udeľovaná v celkovo jedenástich kategóriách. Odbornú porotu tvoria najvýznamnejší knižní nakladatelia, agenti, kníhkupci, odborní publicisti a ďalšie vplyvné osobnosti na poli literárneho diania. Do každej z kategórií býva zaradených 15–25 kníh, z ktorých porota volí víťaza. Ako vidno, konkurencia je naozaj veľká a nároky vysoké, prvá cena je teda nepochybne zárukou kvality!

Ak chcete len to najlepšie, siahnite po našej knihe, ktorú je možné zakúpiť u všetkých dobrých kníhkupcov a v e-shope spoločnosti PRESCO GROUP na www.presco.sk. V ponuke tu nájdete popri mnohých zaujímavých tituloch aj ďalšieho z víťazov Specsavers National Book Awards v kategórii detská kniha roka – knihu Dráčik Zog a princezná rebelka.