0
VELKÁ KNÍŽKA FARMA PRO MALÉ VYPRAVĚČE
27. 03. 2018

Nakladateľstvo PRESCO GROUP vydalo pod značkou ELLA & MAX veľkoformátovú obrázkovú knihu Velká knížka FARMA pro malé vypravěče. Je o rodine Sedláčkovcov z farmy pod lesom, kde je živo celý rok! Sedláčkovci, to sú babička, dedko, mamička, otecko, ale hlavne malí neposedníci Ella a Max. Spoločne sa starajú o zvieratá a rastliny a tiež o dom, stajne, chlieviky, kurníky, králikárne, rybník, záhrady, lúky, polia, lesy, sad. Nespočítateľné množstvo situácií na úžasných ilustráciách Libora Drobného donúti deti ukazovať, rozprávať, popisovať, vyjadrovať sa, nachádzať slová. Vôbec nevadí, že ešte nevedia čítať písmenká. Knižka je vhodná pre deti od 3 rokov na rozvoj slovnej zásoby a vzájomnej komunikácie.

Spoznáte život na farme OD JARI DO ZIMY. Odkiaľ sa berie mlieko a vajíčka? Z čoho sa vyrába sveter? Na čo je dobré obilie? Čo všetko je potrebné, aby zelenina a bylinky dobre rástli? Ako sa pletú košíky? Aké dobroty sa dajú získať z obyčajného jabĺčka? A viete, že včielky nedávajú len žihadlá?

Okrem Sedláčkovcov, ktorí na farme zastanú najväčší podiel práce, sa zoznámite aj s veterinármi, technikmi a pomocníkmi, ktorí tu pomáhajú, ale i s pravidelnými návštevníkmi farmy, ktorí si prišli odpočinúť, či hľadajú blízkosť prírody, tradície alebo zábavu počas slávností. Láskavé a rozkošné obrázky vykresľujúce nekonečné množstvo mikropríbehov prinášajú ucelený pohľad na prácu na farme, ktorá žije hospodárskym rokom od jari do zimy. Na jar je najviac práce so zvieratkami, v lete na poli a na záhrade a na jeseň v sade. A na svätého Martina je potrebné všetko poriadne osláviť.

Knižku privítajú všetky mamičky a oteckovia, ktorí chcú deti uviesť do sveta knihy. Deti nie sú len pasívnymi poslucháčmi, ale prepracované celostránkové ilustrácie ich donútia „čítať“, stať sa rozprávačmi a prevziať aktívnu rolu. Naučia sa považovať knihu za zdroj informácií, znalostí a zábavy. Prekonajú možný ostych vo vyjadrovaní a neskôr nebudú mať problémy s rozprávaním či popisom, ani s trémou. Naučia sa uchopiť svoje rozprávanie a ak im budete dobrými a aktívnymi poslucháčmi, uvidíte, aké pokroky spravia nielen v úrovni vyjadrovania, ale aj ak ide o slovnú zásobu.

Libor Drobný vyštudoval Filmovú školu v Zlíne, odbor Výtvarné spracovanie animovaného filmu. Nasledovala Univerzita Tomáša Baťu, Fakulta multimediálnych komunikácií, kde študoval klasickú animáciu. Ako ilustrátor, kreatívny grafik, animátor a fotograf pracuje na širokom portfóliu tuzemských aj zahraničných projektov, vrátane knižných. Knihy Libora Drobného sú charakteristické svojou hravosťou, vtipom a jedinečným, ľahko rozpoznateľným štýlom, vytváraným detailnými pestrofarebnými ilustráciami.