0
DRÁČIK ZOG A PRINCEZNÁ REBELKA
01. 02. 2018

Nakladateľstvo PRESCO GROUP vydalo pod značkou ELLA & MAX modernú rozprávkovú knižku o dráčikovi Zogovi a princeznej Elle. Ale nenechajte sa pomýliť, toto nie  je knižka o drakovi, ktorý čaká na to, kým mu princ odsekne hlavu a princezná nie je načačkaná fiflena v prepychových šatách, ktorá čaká na ženícha v kúte.

Malí draci, ako je Zog, sa učia v dračej škole ako sa lieta, ako sa kričí, ako sa chrlí plameň, ako sa chytá princezná a ako bojovať s rytierom. Zog sa síce snaží, aby získal vytúženú zlatú hviezdu za najusilovnejšieho žiaka, ale smola sa mu lepí na päty a dokonca niekoľkokrát ochorie. Na pomoc mu príde dievčatko, ktoré najradšej zo všetkého lieči chorých a niekoľkokrát Zogovi pomôže. Keď už sa dráčikovi nakoniec podarí získať nejakú princeznú a s ňou aj vytúženú hviezdu, ukáže sa, že je to princezná Ella, jeho malá kamarátka, ktorá mu už toľkokrát pomohla. Princ Maximus, ktorý príde princeznú zachrániť z dračích spárov, však podľahne princezninej túžbe stať sa lekárkou a obaja sa spoločne s dráčikom Zogom vydajú do sveta so svojou lietajúcou ambulanciou. Na potulkách zažijú mnoho dobrodružstiev a pomôžu chorým zvieratkám aj morskej panne, až ich cesta privedie na hrad Ellinho strýka, pána kráľa. Ten z nej ale chce mať klasickú princeznú a nie nejakú doktorku, a tak ju zavrie do veže. Lenže kráľ ochorie a nikto mu nedokáže pomôcť, ani vychýrení lekári. Až kráľ konečne povolá svoju neter Ellu a tá jediná ho dokáže uzdraviť. A tak kráľ podľahne a nechá princezničku robiť, čo ju baví – liečiť chorých.

Rozprávku o modernej emancipovanej princeznej spisovateľky Julie Donaldson preložil a prebásnil Robin Král s nesmiernou ľahkosťou a vtipom, nadčasové ilustrácie Alexa Schefflera knihu skvelo dopĺňajú. Hlavným posolstvom knihy je určite odhodlanie princeznej Elly byť v živote užitočná a liečiť chorých.

 

PÁR SLOV O AUTOROCH
JULIA DONALDSON je anglická spisovateľka a dramatička. Od mladosti prejavovala jazykové a muzikálne vlohy – ovláda niekoľko svetových jazykov a vie hrať na mnohých hudobných nástrojoch. Toto nadanie zúročila najprv v písaní piesňových textov a stala sa veľmi úspěšnou autorkou piesní pre deti. Následne svoj talent využila aj na písanie originálnych rýmovaných príbehov. Dnes je držiteľkou desiatok ocenení a jej knižky sa dokonca stali jednými z najčítanejších detských obrázkových kníh na svete.

ALEX SCHEFFLER je svetoznámy ilustrátor, ktorý už v škole patril na hodinách výtvarnej výchovy k tým najlepším. Neskôr vyštudoval ilustráciu a začal spolupracovať s reklamnými agentúrami, novinami, časopismi a najrôznejšími nakladateľmi. Následne bol odporučený ako ilustrátor etablovanej autorke detských publikácií Julii Donaldson a vydanie ich prvej spoločnej knihy bolo začiatkom veľmi úspešnej hviezdnej spolupráce. Axelove obrázky nájdeme v celom rade mimoriadne úspešných kníh a jeho hrdinovia ožívajú aj na filmovom plátne. V nakladateľstve Presco Group ilustroval knihy pre najmenších Rozpustilé hrátky – Na dvoře, V ZOO, V džungli se zvířátky, Doma se zvířátky.

ROBIN KRÁL je mladý český básnik, textár a prekladateľ, ktorý pôsobí okrem iného ako lektor umeleckých predmetov na VOŠ pri konzervatóriu Jaroslava Ježka. Píše piesňové texty pre Divadlo Spejbla a Hurvínka, jeho piesne naspievali aj Jiří Suchý, Ewa Farna, Tomáš Klus, Marek Eben, Magda Reifová, Jitka Molavcová a ďalší. Prispieva do časopisov Sluníčko a Můj vláček a jeho tvorbu nájdete aj v učebniciach literárnej výchovy základných škôl. Je tiež autorom mnohých úspešných kníh pre deti a mládež, za ktoré získal prestížne ocenenia Magnesia Litera, či Zlatá stuha. Exceluje aj v oblasti prekladov, za ktoré bol tiež nominovaný Zlatú stuhu.

Kniha vyšla v českom jazyku.