0
5 OTÁZOK PRE Janu LeBlanc
07. 09. 2018

Autorské duo Jana LeBlanc a Martina Pavlová vytvorilo zápisník, vďaka ktorému už nezabudnete na žiadnu prečítanú knihu. Je to tak! A verte, že ony sú tie najpovolanejšie. Knihy milujú a vďaka bohatým čitateľským skúsenostiam pravých knihomoliek prinášajú cenné rady a tipy, ako si z knihy zapamätať čo najviac. Do ruky sa vám tak dostane štýlový čitateľský denník, ktorý zaznamená všetky vaše myšlienky a dojmy. Nemáte čas čítať? Aj na to autorky mysleli a prinášajú návod, ako prečítať aspoň jednu knihu týždenne.
 

1. Keď sa mi dostal do ruky Zápisník milovníčky kníh, moje srdce zaplesalo. Ako vznikol nápad vytvoriť tento zápisník? Píšete si vy sama čitateľský denník?
Áno, píšem. Predtým som si zvykla písať do zošita, teraz si vediem aspoň malý záznamník na blogu (www.comiudelaloradost.cz). K obom ma inšpirovala mamička, ktorá si už v detstve robila zápisky o prečítaných knihách a mne sa to zdalo ako fantastický nápad. Čitateľský denník som si viedla niekedy od piatej triedy, aj keď to nebolo povinné. Dodnes ho mám schovaný, veľmi rada v ňom listujem a čítam poznámky, ktoré som si zapísala o rôznych tituloch. Čitateľský denník v podobe, v akej som si ho viedla vtedy ja, je dosť rozsiahly a časovo náročný projekt. Preto som pri tvorbe zápisníka premýšľala, ako zachovať formu, zároveň ju ale dostatočne zatraktívniť na to, aby ľuďom zapisovanie nepripadalo ako povinnosť a aby ich denník vlastne neodrádzal.

2. Ako so zápisníkom pracovať a aké sú jeho vychytávky?
Zápisník je koncipovaný ako blok, do ktorého si môžete napísať poznámky až o šesťdesiatich prečítaných knihách. Nie je potrebné písať romány, stačí pár viet. Tých, ktorí nemajú inšpiráciu, čo písať alebo ako začať, sme sa k zapisovaniu rozhodli postrčiť pár otázkami. Napríklad, s ktorým hrdinom by ste radi zašli na drink. Alebo komu si myslíte, že by kniha, ak ju chcete darovať, mohla urobiť radosť. V zápisníku je aj množstvo praktických tipov z knižného sveta: čo čítať, ako to spraviť, aby človek prečítal aspoň jednu knihu týždenne, ako sa naučiť čítať knihy v cudzom jazyku, ako si usporiadať knižničku. Okrem toho má zápisník umývateľnú obálku, záložku, gumičku, aby sa nepoškodil v kabelke, keď si ho chcete vziať so sebou kamkoľvek von a samolepky. Volá sa síce zápisník, ale naozaj je to skôr taký kreatívny denník, kde dosť záleží na fantázii majiteľky, ako bude vyzerať.

3. Zápisník zaujme nielen obsahom, ale aj krásnou obálkou alebo ilustráciami vo vnútri. Vedeli ste už od začiatku, ako by mal zápisník vyzerať? Je určený len ženám, ako napovedá názov a zvolené farby?
Zápisník milovníčky kníh sme obsahovo i graficky koncipovali hlavne pre ženy. Ale to neznamená, že ho nemôžu kupovať aj muži – napríklad ako darčeky svojim ženám. Čo sa týka podoby, každý z našich zápisníkov je výsledkom intenzívnej spolupráce mňa a Martiny, vtedy si denne posielame veľké množstvo e-mailov, nápadov, fotiek, čo nás kde zaujalo, dávame si úlohy, radíme sa, vymieňame si postrehy, čo sa nám páči/nepáči a čo si myslíme, že by sa mohlo páčiť ostatným.
 
4. Kto vo vás vzbudil záujem o knihy? Čítali ste ako dieťa, alebo ste sa knihomoľkou stali až v dospelosti? Koľko kníh prečítate za mesiac?
Vyrástla som v rodine, kde boli knihy okrem toalety snáď v každej miestnosti. Keď má človek niečo priamo pod nosom, asi je pravdepodobnejšie, že po určitej veci siahne. Naozajstnú knihomoľku zo mňa ale spravila, myslím, Lenka Lanczová. Na gymnáziu som čítala jeden jej román denne. Vymieňali sme si ich so spolužiačkami, dávali sme si ich ako darčeky, bežali sme do kníhkupectva pre nový výtlačok sotva sa tam objavil. Čo sa týka prečítaných kníh, mala som strach, ako to bude s čítaním, keď budem mať malé dieťa. Čítam teraz menej ako predtým, ale stále tak 50 až 60 kníh za rok. Je to moje najväčšie hobby, kedykoľvek mám chvíľku, beriem do ruky knižku.

5. Ako vás knihy ovplyvnili?
Ťažko povedať. Neviem si veľmi predstaviť, aká by som bola bez kníh. Ale mám pár titulov, ktorým som vďačná za to, že – myslím – výrazne vylepšili moje písanie, predstavili mi témy, o ktorých veľa neviem a sformovali názor na určité veci.